Życie w oczku wodnym rządzi się swoimi prawami, a całoroczne prace w nim to, co chwilę, nowe wyzwania. Także letnia pora nie jest tutaj wyjątkiem i stawia przed właścicielem oczka nowe zadania. Czytaj dalej i dowiedz się jak pielęgnować oczko wodne podczas upalnych, letnich miesięcy.
Te uparte glony…
Podczas upalnych letnich dni, zielona woda i wszechobecne glony to zmora większości posiadaczy oczek wodnych. Jak z nimi walczyć? Istnieje kilka prostych sposobów.
Jednym z najprostszych jest po prostu ograniczenie dopływu światła słonecznego. Najlepiej jest o tym oczywiście pomyśleć już na etapie planowania budowy oczka, ponieważ wtedy możemy je umiejscowić w miejscu bardziej zacienionym. Jeśli na to już za późno, dobrze obsadzić brzegi oczka wysokimi krzewami — najlepiej sprawdzą się te wieczni zielone, lub zadbać obecność wodnych roślin zacieniających jak np. hiacynt, salwinia czy lilie wodne.
Tak samo jak w akwarium dla dzieci, tak i w oczku wodnym przydatny do walki z glonami może okazać się wydajny filtr (szczególnie taki wyposażony w lampę UV).
Jeszcze zanim pojawią się glony, warto zastosować specjalistyczne preparaty, które ograniczają promieniom słonecznym penetrację wody np. poprzez zabarwienie jej na niebiesko.
Pomocne do walki z glonami jest również zastosowanie kwaśnego torfu obniżającego odczyn wody.
Cyrkulacja i napowietrzanie
Stojąca woda w oczku to nie tylko raj dla glonów i komarów. Taka woda latem to również zabójstwo dla żyjących w niej ryb, ponieważ szybciej się nagrzewa, a ilości zawartego w niej tlenu są mocno ograniczone.
Oferowane przez profesjonalny sklep akwarystyczny, jak np. https://trzmiel.com.pl pompy do oczek wodnych wspomagają filtrację oraz napowietrzanie wody. Wywołują one ruch tafli (cyrkulację), co umożliwia usuwanie zanieczyszczeń, a także lepsze natlenienie oraz wyrównanie parametrów wody i temperatury w zbiorniku. Pompy są również doskonałym źródłem napędu dla filtrów, kaskad oraz fontann.
Należy jeszcze zaznaczyć, że pompa musi być odpowiednio dobrana do danego oczka wodnego. Odpowiednia powinna być nie tylko wydajna i trwała, ale również bezpieczna w użytkowaniu i odporna na zróżnicowane warunki atmosferyczne.
Do zapamiętania
Oprócz wyżej wymienionych rzeczy, warto jeszcze pamiętać o kilku innych szczegółach dotyczących letniej (i nie tylko) pielęgnacji oczka.
Przy wysokich temperaturach woda w oczku szybciej odparowuje, dlatego koniecznie kontroluj jej poziom. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przynajmniej raz w tygodniu uzupełniaj ubytki. Najlepsza do tego celu będzie woda deszczowa. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, dodaj wody z kranu — pamiętaj jednak, że powinna odstać 24 godziny przed dodaniem jej do oczka.
Pamiętaj również, że akwarystyka wymaga, by zabiegi pielęgnacyjne były przeprowadzane w każdym zbiorniku wodnym systematycznie. Zbyt obfite nawożenie, nadmierne karmienie ryb oraz ich odchody są główną przyczyną mętnienia wody, zakwitów glonów i chorób żyjących w zbiorniku stworzeń — dlatego prace pielęgnacyjne przeprowadzaj regularnie, niezależnie od poru roku!