Osobliwe ciekawostki o małżach

Choć małże mogą wydawać się nieciekawe, a nawet nudne, kryją w sobie pewne fakty, które mogą Cię zaskoczyć. Dowiedz się więcej o tych osobliwych organizmach dzięki poniższym ciekawostkom.

Małże potrafią się poruszać

Większość małży żyje spokojnie zakopana w piasku lub błocie swojego siedliska. Są jednak w stanie przemieszczać się, aby dotrzeć do innych obszarów o lepszych warunkach. Aby to zrobić, używają specjalnej struktury, która jest dość silna i pozwala im się przepychać, aby poruszać się w wodzie. Oczywiście rzadko można spotkać je poruszające się po dnie wody, gdyż w ten sposób łatwo narażają się na działanie drapieżników. Zrywa to jednak z przekonaniem, że małże to organizmy nieruchome, które wylęgają się w tym samym miejscu, w którym umierają. Małże można spotkać nad wybrzeżem morza Bałtyckiego, niejednokrotnie można się na nie natknąć w Wolińskim Parku Narodowym.

Umierają, gdy ich skorupki się otworzą

W przeciwieństwie do ryb, większość sprzedawców stara się utrzymać małże przy życiu, aby zapobiec ich rozkładowi. Dzieje się tak dlatego, że po śmierci mięso tych stworzeń szybko się psuje, co może powodować problemy lub choroby podczas spożywania.

To wyjaśnia, dlaczego tak trudno jest otworzyć małże, ponieważ wciąż żyje i próbuje zamknąć swoją skorupę, aby się uratować. Poprzez wymuszenie zamknięcia małżowiny dochodzi do rozerwania różnych mięśni i narządów wewnętrznych zwierzęcia. Innymi słowy, prosty akt otwarcia muszli prowadzi do nieuchronnej śmierci.

Niektóre małże produkują perły

Małże, ostrygi i omułki należą do grupy małży, więc nierzadko mają pewne wspólne cechy. W rzeczywistości nie tylko ostrygi są zdolne do wytwarzania pereł, ale także niektóre gatunki małży. Małże chronią się przed światem zewnętrznym za pomocą swoich dwóch muszli. Jednak gdy do środka dostanie się ciało obce, posiadają mechanizm obronny, który zaczyna zamykać intruza w kapsule z węglanu wapnia. Z czasem ta kapsułka powiększa się i staje się tym, co jest znane jako perła.

Są dobrymi filtrami wody

Jednym z najciekawszych faktów o małżach jest to, że są one filtratorem. Oznacza to, że żywią się drobnymi cząstkami organicznymi znajdującymi się w wodzie, co z czasem poprawia warunki panujące w cieczy. Jakby tego było mało, muszle tych organizmów są również zdolne do zatrzymywania pewnej ilości metali ciężkich.

Aby je wyhodować, potrzeba od 1 do 2 lat hodowli

W celach komercyjnych hodowla małży wymaga długiego czasu na efekty, gdyż osiągnięcie odpowiedniej wielkości do sprzedaży trwa od 13 do 24 miesięcy. Jednak zaletą jest to, że nie wymagają one tak wielu zasobów do produkcji. Niektóre systemy rolnicze opierają się na wykorzystaniu do hodowli obszarów położonych blisko morza. W związku z tym inwestuje się tylko w monitoring i zbiory.