Jak zdefiniować początkującego akwarystę? Czy to osoba, która w natłoku społecznych zobowiązań i reguł zdecydowała się na posiadanie własnego zwierzaka, a wybór ze względów praktycznych padł właśnie na wodnych przyjaciół? Czy też może ktoś kto całymi godzinami wystaje przed witrynami sklepów zoologicznych pochłaniając kolejne odcinki serialu pod tytułem „Podwodny Świat”?
Niestety pojęcie to jest bardzo szerokie, dlatego też poniżej przygotowaliśmy kilka krótkich pytań, które pozwolą Ci zdecydować jak bardzo początkującym akwarystą jesteś.
Pytania pomocnicze:
1) Jakimi gatunkami ryb chcesz się opiekować?
2) Jak dużo miejsca planujesz przeznaczyć dla nowych członków rodziny?
3) Jak duży budżet planujesz przeznaczyć na swoje nowe hobby?
4) Czy Twoje kolejne akwarium będzie biotopowe, holenderskie czy może morskie?
Zestawy akwariowe tylko dla zawsze początkujących.
Jeżeli na Twojej liście ryb, którymi chcesz się opiekować masz jedynie ich imiona lub klucz, według którego ją stworzyłeś to paleta kolorów, to oznacza, że jesteś naprawdę początkującym akwarystą. Miejsce, które chcesz przeznaczyć w tym przypadku będzie ściśle powiązane z budżetem, który przygotowałeś. W takiej sytuacji zestaw akwariowy będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Doradca, który będzie obsługiwał Cię w sklepie dobierze dla Ciebie ryby zgodnie z Twoimi wskazówkami w taki sposób, aby mogły razem egzystować we wspólnej przestrzeni. Jednocześnie zaproponuje Ci również odpowiedni zestaw z pokrywą, lampą, pompką i grzałką. Do tego kilka drobnych gadżetów, pokarm i zapewne krótka instrukcja jak poprawnie stworzyć wodny świat. Dobrze żebyś miał świadomość, że przygotowanie odpowiedniego środowiska dla twoich nowych pupili musi trochę potrwać.
Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie musisz zdobywać żadnej dodatkowej wiedzy na temat akwarystyki, nie musisz eksplorować nazw, firm i parametrów sprzętu, z którego korzystasz. Jest to również opcja bardziej korzystana finansowo, gdy planujesz potraktować swoją decyzję jako sprawdzian odruchów społecznych swoich dzieci. Oczywiście najpoważniejszą wadą takiego podejścia jest trwałość i jakość podzespołów w zestawie. W większości przypadków okazuję się, że lampa jest zbyt słaba, że pompka i grzałka psują się już po kilku tygodniach. Takie mankamenty wpływają również niestety na jakość życia Twoich ryb, które mogą bardzo szybko stracić swoje piękne kolory.
Jestem akwarystą. Sam przygotowuję zestaw akwariowy.
Jeżeli nazywasz siebie akwarystą to zapewne doskonale znasz już kilkanaście gatunków ryb, wiesz czy chcesz założyć akwarium słodkowodne, słonowodne czy biotopowe jak również planujesz odpowiednio dużo miejsca i gotówki na pierwsze i kolejne akwaria. W takiej sytuacji nie oddasz nikomu tej przyjemności, aby posmakować konfigurowania swojego pierwszego akwarium. Oczywiście dobrym rozwiązaniem będzie rozmowa z bardziej doświadczonymi koleżankami lub kolegami. Zakładam jednak, że taka rozmowa będzie dla Ciebie jedynie areną, aby sprawdzić i usystematyzować swoją wiedzę. Oczywiście czas potrzebny na złożenie takiego zestawu będzie wydłużony zgodnie z tym jak bardzo będziesz chciał zagłębić się w szczegóły. Rośnie tutaj również koszt całego przedsięwzięcia jednak dobrze zaplanowany i przygotowany zestaw odpłaci się trwałością i większą wydajnością. Jednocześnie, tak jak już pisaliśmy wcześniej, przyjemność i satysfakcja, którą sprawi Ci przygotowanie Twojego własnego zestawu są warte i czasu, i pieniędzy. Twoje ryby również będą Ci wdzięczne, dzięki czemu będą żyły długo i szczęśliwie.
Reasumując, jeżeli jesteś początkującym akwarystą i nie planujesz robić kolejnych kroków w tej dziedzinie gotowe zestawy akwariowe będą dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak akwarystyka powoduje u Ciebie przyśpieszone bicie serca i myślisz już jakie będą Twoje kolejne akwaria, to warto poświecić czas i pieniądze na samodzielne skompletowanie odpowiedniego zestawu.