Akwarium morskie jest nie tylko bardziej fascynujące od akwarium słodkowodnego ale i bardziej kosztowne i nie mówię tutaj o utrzymaniu ale o cenie zestawu startowego, na początku sprzęt który jest niezbędny do założenia obu typów akwarium:
Akwarium- jeżeli chcemy mówić tutaj o akwarium o którym śmiało można powiedzieć, że nie jest to zbiornik typu micro powinno ono mieć ok stu kilkudziesięciu litrów np. 120, 150 litrów w takim akwarium- możemy hodować małe zwierzęta słonowodne takie jak skrzydlica mała, błazenki czy krewetki boksujące, cena takiego akwarium to od 250 do 600zł oczywiście są też droższe ale kupowanie droższych przy takim litrażu to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jeżeli mówimy o zbiorniku w którym będziemy chodować większe zwierzęta musi on mieć od 500l wzwyż cena takiego zbiornika wącha się w granicach od 1000 nawet do 3500zł.
Filtr- (służy do oczyszczania wody z naszego zbiornika) do akwarium słodkowodnego może być z napowietrzaczem zato do zbiornika słonowodnego powinien być to filtr zewnętrzny o którym więcej napisane jest niżej.
Napowietrzacz- (potrzebny jest rybą i zwierzęciom zamieszkującym nasze akwarium do dostarczania niezbędnego im do życia tlenu) nie są to drogie urządzenia taki za 200/250zł powinien dać sobie radę nawet w akwarium 600 litrowym.
Grzałka- (potrzebna jest do podgrzewania wody w akwarium) najlepsza jest taka z termostatem która wyłącza się gdy temperatura w zbiorniku jest odpowiednia (docelową temperaturę można ustawić) a włącza się gdy temperatura spadnie poniżej ustawionej taka grzałka kosztuje ok. 150/200zł.
Świetlówki- Jeżeli stawiamy bardziej na ryby wystarczą świetlówki średniej jakości natomiast jeżeli mamy zamiar w akwarium chodować koralowce powinniśmy sięgać po produkt z wyższej półki.
Teraz sprzęt który nie jest potrzebny przy zakładaniu akwarium słodkowodnego zao niezbędny jest w akwarium morskim:
Filtr zewnętrzny- o ile w akwarium słodkowodnym jest on niezbędny to w akwarium morskim musi on być dużo bardziej wydajny, najlepszy będzie tutaj filtr zewnętrzny. Ich ceny zależne są od ilości przepompowywanej wody na godzinę, za filtr który odpowiedni będzie do akwarium 150 litrowego powinniśmy zapłacić ok. 250/300zł natomiast za taki odpowiedni do akwarium 600 litrowego musimy zapłacić już jaieś 550zł.
Odpieniacz białek- (jak nazwa wskazuje odpowiedzialny jest za odpienianie z wody białek) ich ceny podobnie jak w przypadku filtrów są zalecane od mocy, za taki który będzie odpowiedni do akwarium 200 litrowego musimy zapłacić ok. 400 zł a za taki odpowiedni do zbiornika 600 litrowego zapłacimy nawet 650zł.
Pędnik wody- ( wytwarza obieg wody) ich ceny nie są wygórowane taki za 200zł powinien sprawdzić się w akwarium 500 litrowym.
Akwariystyka to wspaniałe hobby a dla niektórych nawet i pasja, niestety bardzo droga w szczególności ta morska cena zestawu to od 1500 zł nawet do bagatela 10000zł