Staw bez ryb nie wygląda jak prawdziwy staw…ale nie wszystkie ryby nadają się do życia w stawie, muszą to być ryby, które są w stanie przystosować się do życia w zimnej wodzie i wytrzymać typowe zmiany klimatyczne na zewnątrz, ryby stawowe są zazwyczaj rybami zimnowodnymi. Do niedawna najbardziej rozpowszechnionymi rybami stawowymi były karpie Koi, ale obecnie obowiązuje zakaz ich hodowli, transportu i sprzedaży. Ważne jest, aby wiedzieć, że niektóre gatunki ryb uznane za inwazyjne nie mogą być trzymane, transportowane ani kupowane. To, czy to zrobisz, czy nie, to już inna sprawa.
Charakterystyka stawu
Teoretycznie każdy staw może być wykorzystany do hodowli ryb na zewnątrz (pod warunkiem, że jest to woda zimna), ale w praktyce lepiej, aby staw miał odpowiednie wymiary.
Najważniejsza jest głębokość. Głębokość stawu rybnego powinna wynosić co najmniej 80 centymetrów, aby ryby mogły znaleźć schronienie w najgorętszych i najzimniejszych okresach roku. Jeśli powierzchnia stawu zamarznie, na tej głębokości ryby będą miały temperaturę, która pozwoli im na bezproblemową hibernację. Podobnie jest w czasie dużych upałów, temperatura wody na głębokości 80 cm będzie o kilka stopni niższa niż na powierzchni. Kolejnym szczegółem do rozważenia jest liczba ryb, które możemy trzymać w stawie. Z reguły na każde 10 centymetrów długości ryby przeznaczamy około 50 litrów wody. Sprawdź, które ryby najbardziej nadają się do oczka wodnego.
Większość z ryb może żyć razem i dzielić przestrzeń bez żadnego problemu, ale może się zdarzyć, że niektóre z nich nie są kompatybilne, głównie dlatego, że mogą być mięsożerne i zjadać siebie nawzajem, jak jest w przypadku bassa słonecznego.