Aquascaping, czyli sztuka projektowania podwodnych ogrodów

Aquascaping jest właśnie tym – projektowaniem podwodnych ekosystemów w sposób intencjonalny, tak aby stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Choć jest to hobby jeszcze mało spopularyzowane, każdy z odrobiną chęci i dobrym zmysłem estetycznym może się nim zająć. Cała sztuka polega bowiem na komponowaniu ze sobą różnych elementów podwodnego krajobrazu, które razem tworzą niepowtarzalną kompozycję.

Na całym świecie odbywają się prestiżowe konkury aquascapingu, z czego wymienić możemy chociażby The Aquatic Gardeners Associations’s International Aquascaping Contest, w którym sędziowie z całego globu oceniają nadesłane przez zapalonych hobbystów prace.

Aquascaping – sztuka botaniki

Choć tworzone są różne kompozycje podwodne bez roślin, duża część aquascapingu skupia się właśnie na botanice. Dobra ręka do roślin jest tutaj dużym atutem. Przy pierwszych krokach warto skupić się właśnie na naszych kompetencjach związanych z podwodnym ogrodnictwem. Warto przygotować się do zasadzenia wybranych przez nas egzemplarzy, robiąc dokładny reaserch. Gatunków roślin mamy bowiem wiele, a każdy z nich ma swoje wymagania. Jeśli chcemy tworzyć złożone kompozycje z roślin światłolubnych i tych ciemnolubnych oraz pływających, powinniśmy wiedzieć, jakie gatunki i przy jakich warunkach będą dobrze się uzupełniały.

Z każdym następnym akwarium będziemy coraz bogatsi w doświadczenia, co znacznie ułatwi cały proces. Niektórzy akwaryści polecają nawet zacząć od kilku zbiorników, tak by szybciej pojąć potrzebną wiedzę. Nie zniechęcaj się początkowymi niepowodzeniami – w aquascapingu niezwykle ważny jest ten pierwszy etap budowania dobrej bazy. Zdobyta wiedza będzie niezwykle cenna później.

Style aquascapingu

Aquascaping swoją tradycją sięga Japonii i wiele technik jest zaczerpniętych właśnie z tamtej estetyki czy dostępnych materiałów. Akwaryści przy tworzeniu swoich kompozycji często sięgają po materiały pochodzące z Azji czy z Afryki właśnie. Takie skały, rośliny czy drzewo są niezwykle widowiskowe.

Jest kilka styli tworzenia podwodnych kompozycji. Jednym z popularniejszych jest na przykład Ryuboku, który charakteryzuje się łączeniem ze sobą skał oraz korzeni drzew. Inny to Iwagumi, gdzie łączy się ze sobą kilka rodzajów skał. Te style oraz inne są dobrą wskazówką dla początkujących akwarystów, jak łączyć ze sobą różne materiały w ciekawe kompozycje. Oczywiście warto zawsze szukać nowych układów i zdać się na swoją wyobraźnię, gdyż oto właśnie w aquascapingu chodzi. Kierując się tymi zasadami, możemy bardzo szybko złapać bakcyla.

Partner artykułu: akwarystyczny24.pl