Złota rybka w kuli – czy to na pewno dobry pomysł?

Na portalach społecznościowych możemy znaleźć wiele zdjęć lub filmików, na którym złote rybki trzymane są w kulach. Nie jest to dobre rozwiązanie ani dla złotej rybki, ani żadnej innej. Akwarium kula jest stosunkowo małe, co utrudnia utrzymanie równowagi biologicznej. W kuli także ciężko zamontować filtr. Nawet jeśli nam się uda, to zabierze on sporo miejsca w tak małych zbiorniku. Złote rybki są jednym z rodzajów karasia. W odpowiednich warunkach dożywają nawet do 30 lat. Ich długość maksymalna to 20-30 cm, chociaż zdarzają się większe osobniki. Dodatkowym minusem kuli jest to, że rybki muszą pływać w koło, co źle wpływa na ich stan psychiczny. Rybki trzymane w kuli dożywają maksymalnie 2-3 lat. Złota rybka kosztuje kilkanaście złotych. Jest to niewiele za tą piękną rybkę. Jednak pamiętajmy, żeby zapewnić jej godne do życia warunki.

Jak zapewnić dobre warunki dla złotej rybki?

Ryby to zwierzęta stadne, dlatego nie powinny być trzymane w pojedynkę. Wyjątkiem jest jedynie bojownik syjamski. Welonki są dużymi rybami, i potrzebują odpowiedniej wielkości zbiornika. Absolutne minimum dla dwóch ryb tego gatunku to 40 litrów. Wielu akwarystów jest zdania, że nawet taki zbiornik jest za mały, gdyż welonki potrzebują przynajmniej 80 litrów. W wyborze kierujmy się przede wszystkim wymiarami. Lepiej wybrać niższe i dłuższe akwarium tak, żeby welonki miały miejsce do pływania. W akwarium musi znaleźć się wydajny filtr. Welonki są rybami, które bardzo brudzą wodę. Dlatego filtr powinien być dobrej jakości, żeby w zbiorniku utrzymywała się równowaga biologiczna. Dodatkowo czysta woda sprawi, że łatwiej będzie nam oglądać te piękne rybki. Welonki nie potrzebują specjalnego podłoża. Przy zakupie roślin warto wybrać te, które dobrze się ukorzeniają. Welonki lubią podgryzać i wyrywać rośliny. Akwarium powinno być dobrze oświetlone. To właśnie pod wpływem światła w skórze złotych rybek wytwarzany jest barwnik. W słabo oświetlonym zbiorniku złote rybki będą tracić swój kolor.

Jak opiekować się złotą rybką?

Złote rybki bardzo brudzą wodę, dlatego wymagane są cotygodniowe podmiany. Za każdym razem powinniśmy wymienić około 20% wody. Raz dziennie powinniśmy je karmić. Najlepiej wybrać karmę przeznaczoną dla tego gatunku. Pokarm dla złotych rybek zawiera składniki, które wpływają na ich lepszy kolor. Oprócz tego warto 2-3 razy w tygodniu podać pokarm mrożony lub żywy. Złote rybki są dość duże, dlatego potrzebują energii i białka do prawidłowego funkcjonowania. Mrożony lub żywy pokarm dostarczy im potrzebnych składników. Złote rybki mogą być trzymane w akwariach wielogatunkowych. Jednak można je łączyć jedynie z łagodnymi gatunkami.

1 komentarz w temacie “Złota rybka w kuli – czy to na pewno dobry pomysł?

Dodaj komentarz